Чапала (езеро)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Чапала
Lake Chapala.jpg
Подрачје Халиско / Мичоакан, Мексико
Координати 20°15′ СГШ 103°00′ ЗГД / 
Главни приливи Рио Лерма, Рио Зула, Рио Хуарача, Рио Дуеро
Главни истеци Рио Гранде де Сантјаго
Сливни земји Мексико
Најг. должина 80 км км
Најг. ширина 18 км км
Површина

{{Пб/Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „к“

 |1=Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „к“
}}1,100 км² км2
Прос. длабочина 4,5 м м
Најг. длабочина 10,5 м м
Зафатнина 8,1 км³ км3
Надм. височина 1.524 м м
Острови 3

Езерото Чапала (шпански: Lago de Chapala) е најголемо слатководно езеро во Мексико. Се наоѓа на висорамнината над градот Гвадалахара, на границата помеѓу сојузните држави Халиско и Мичоакан во западно Мексико.

Езерото има површина од 1.685 км², и се наоѓа на надморска височина од 1,520 метари. Длабочината на езерото изнесува од 4,5 до 10,5 метри. Во езерото се Језеро има површину од 1.685 км², и се наоѓа на надморска височина од 1.520 метри. Дубина му је 5—12 метара. Најголема река што се влева во него е реката Рио Лерма, додека пак од него единствена река која што излева е реката Рио Гранде де Сантијаго.

Во езерото живеат некои ендемски видови на риби и водоземци, а околу него се собираат многубројни преселни птици, како што е белиот пеликан.

Галерија[уреди | уреди извор]