Чавоглаве

Од Википедија — слободната енциклопедија
Чавоглаве
Село
Црква на хрватските маченици во Чавоглаве
Координати: 43°47′01″N 16°20′14″E / 43.78361° СГШ; 16.33722° ИГД / 43.78361; 16.33722
Држава Хрватска
ЖупанијаШибенско-книнска жупанија
ОпштинаРужиќ
Надм. вис.&10000000000000420000000420 м
Население (2001)
 • Вкупно199
Часовен појасСЕТ (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Чавоглаве (хрватски: Čavoglave) — село во Хрватска, во склоп на општината Ружиќ во Шибенско-книнската жупанија.

Според пописот од 2001, во Чавоглаве живеат 199 жители[1]

Географија[уреди | уреди извор]

Чавоглаве се наоѓа на надморска височина од 420 метри, помеѓу планините Свилаја и Мосеќ, покрај изворот на реката Чикола.

На југот од селото поминува регионалниот пат D56, во пределот помеѓу Дрниш и Муќ, а од другата страна на патот се наоѓа селото Кљаке.

Историја[уреди | уреди извор]

За време на хрватската војна за независност селото се наоѓало на самото боиште, но никогаш не било окупирано. Голем број од населението учествувало во борбите против припадниците на Српска Краина, а селото станало познато по песната „Bojna Čavoglave“ („Војна за Чавоглаве“) од страна на пејачот и жител на селото Марко Перковиќ.

Секоја година на 5 август во селото се одржува еден од најпознатите хрватски фестивали „Прослава на денот на победата и благодарност на татковината кон жителите на Чавоглаве“ (хрватски: Proslava Dana pobjede i domovinske zahvalnosti u Čavoglavama).[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Population by sex and age, by settlements, census 2001 (Ružić)“. Republic of Croatia Bureau of Statistics. Посетено на 7 January 2009.
  2. Sto tisuća ljudi s Thompsonom u Čavoglavama na pučkoj proslavi (FOTOGALERIJA)

Координати: 43°47′N 16°20′E / 43.783° СГШ; 16.333° ИГД / 43.783; 16.333