Прејди на содржината

Чавес (округ во Ново Мексико)

Координати: 33°22′N 104°28′W / 33.36° СГШ; 104.47° ЗГД / 33.36; -104.47
Од Википедија — слободната енциклопедија
Chaves County, New Mexico
Окружниот суд во Розвел
Seal of Chaves County, New Mexico
Seal
Map of New Mexico highlighting Chaves County
Местоположба во САД на New Mexico
Map of the United States highlighting New Mexico
New Mexico's location in the САД
Основана25 февруари 1889
СедиштеРозвел
Најголем градРозвел
Површина
 • Вкупна6,075 ми (15,734 km2)
 • Копно6,071 ми (15,724 km2)
 • Вода4 ми (10 km2), 0.07%
Население
 • (2010)65.645
 • Густина11/sq mi (4,17/km²)
Мрежна страницаco.chaves.nm.us

Чавес (англ. Chaves County) е округ во сојузната држава Ново Мексико, САД. Во 2010, населението броело 65.645 жители. Административен центар е градот Розвел. Го носи името на Маријано Чавес (1799-1845), прв гувернер на Ново Мексико, кога бил дел од самото Мексико.[1]

Округот е формиран на 25 февруари 1889, од земја добиена од округот Линколн.

Географија[уреди | уреди извор]

Според Пописната служба на САД, Зафаќа површина од 15.720 [[км2]], од кои 10,4 км2 (0,07%) отпаѓаат на водни површини: Со тоа, Чавес е чртврт округ по големина во сојузната држава.

Соседни окрузи[уреди | уреди извор]

Природни резервати[уреди | уреди извор]

 • Национално прибежиште „Битер Лејк“
 • Национална шума „Линколн“ (делумно)

Демографија[уреди | уреди извор]

Историски тренд
Попис Нас.
191016.850
192012.075−28,3%
193019.54961,9%
194023.98022,7%
195040.60569,3%
196057.64942,0%
197043.335−24,8%
198051.10317,9%
199057.84913,2%
200061.3826,1%
201065.6456,9%
[2][3][4]

Народности[уреди | уреди извор]

Според пописот од 2010 г, во округот Чавес живеат следниве народности:

Населени места[уреди | уреди извор]

Град[уреди | уреди извор]

Гратчиња[уреди | уреди извор]

Помали места[уреди | уреди извор]

 • Гринфилд
 • Данкен
 • Елк
 • Елкинс
 • Меса
 • Мидвеј

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Gannett, Henry (1905). „The origin of certain place names in the United States“. Govt. Print. Off. стр. 77. Посетено на 2012-07-18.
 2. http://www.census.gov/population/www/censusdata/cencounts/files/nm190090.txt
 3. http://factfinder2.census.gov
 4. http://mapserver.lib.virginia.edu/

33°22′N 104°28′W / 33.36° СГШ; 104.47° ЗГД / 33.36; -104.47