Ц/1652 ЈУ 1

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ц/1652 ЈУ 1
Откривање
ОткривачЈан ван Рибик
ОткриенаПредлошка:Нобр
Други
ознаки
1652
Орбитални особености A
Перихел0.8475 AУ
Занесеност1.0
Наклон79.461°
Последен перихелNovember 13, 1652

Ц/1652 ЈУ 1 била забележана со голо око комета, меѓу другите од Јан ван Рибик[1].

Првпат забележан на 16 декември 1652 година од холандски набљудувачи во Пернамбуко (Бразил).

Во јуни 2008 година, кометата била оддалечена околу 280 од Сонцето (приближно поради лошо одредена орбита).

Наводи[уреди | уреди извор]