Црна дебелоглавка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Црна дебелоглавка
Научна класификација
Царство: Animalia
Колено: Arthropoda
Класа: Insecta
Ред: Lepidoptera
Семејство: Hesperiidae
Род: Erynnis
Вид: E. marloyi
Научен назив
Erynnis marloyi
Jean Baptiste Boisduval, 1834
Синоними
  • Thanaos marloyi
  • Thanaos sericea
  • Thanaos rustan

Црната дебелоглавка (Erynnis marloyi) е пеперуга од видот на дебелоглавки. Пеперугата ја има и во Македонија.

Опис[уреди | уреди извор]

Пеперугата живее во југоисточна Европа, Мала Азија, Сирија, Либан, јужен Иран па сè до Пакистан.

Распонот на крилјата на пеперугата е 14 или 15 мм кај мажјаците, а женките се за нијанса поголеми, односно 15 или 16 мм. Возрасните единки летаат од мај до јуни. Ларвите се хранат со растението Rosaceae.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]