Прејди на содржината

Црква „Успение на Пресвета Богородица“ - Сал Ага

Координати: 41°3′36.6″N 23°36′20.2″E / 41.060167° СГШ; 23.605611° ИГД / 41.060167; 23.605611
Од Википедија — слободната енциклопедија
Успение на Пресвета Богородица
Κοιμήσεως της Θεοτόκου
Карта
41°3′36.6″N 23°36′20.2″E / 41.060167° СГШ; 23.605611° ИГД / 41.060167; 23.605611
МестоСал Ага, Серско
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Архитектура
Архит. типтрикорабна куполна базилика
Завршена1985
Управа
Архијерејско намесништвоСерско
ЕпархијаСерско-нигритска

Успение на Пресвета Богородица (грчки: Ιερός Ναός Κοιμήσεως της Θεοτόκου) — црква во селото Сал Ага, Серско, Егејска Македонија. Влегува во состав на Серско-нигритската епархија на Цариградската патријаршија. Има улога на парохиски храм.[1]

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата се наоѓа во центарот на селото. Изградена е во 1985 г. и осветена на 14 мај 2006 г. од митрополитот Теолог Серско-нигритски. Градбата претставува трикорабна базилика со купола.

Во парохијата влегуваат и црквите „Успение на пресв. Богородица“ и „Св. Спиридон“.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Ιερός Ναός Κοιμήσεως της Θεοτόκου“. Ιερά Μητρόπολη Σερρών και Νιγρίτης. Посетено на 16 октомври 2019.