Црква „Успение на Пресвета Богородица“ - Оризарци

Координати: 40°55′43.37″N 22°34′13.57″E / 40.9287139° СГШ; 22.5704361° ИГД / 40.9287139; 22.5704361
Од Википедија — слободната енциклопедија
Успение на Пресвета Богородица
Κοιμήσεως της Θεοτόκου
Карта
40°55′43.37″N 22°34′13.57″E / 40.9287139° СГШ; 22.5704361° ИГД / 40.9287139; 22.5704361
МестоОризарци, Гуменџиско
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Управа
ЕпархијаГуменџиско-бојмичко-ругуновска

Успение на Пресвета Богородица (грчки: Κοιμήσεως της Θεοτόκου) — црква во селото Оризарци, Гуменџиско, Егејска Македонија. Влегува во состав на Гуменџиско-бојмичко-ругуновската епархија на Цариградската патријаршија.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Црквата се наоѓа на северниот крај на селото.

Историја[уреди | уреди извор]

Во црквата има икони на преродбеничкиот зограф Димитар Вангелов.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Ταξιδεύοντας με τους ζωγράφους“ (PDF). Υπουργείο Πολιτισμού και Αθλητισμού. Εφορεία Αρχαιοτήτων Κιλκίς. Посетено на 23 јуни 2018.