Црква „Успение на Пресвета Богородица“ - Мертатово

Координати: 41°11′45.2″N 23°32′42.0″E / 41.195889° СГШ; 23.545000° ИГД / 41.195889; 23.545000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Успение на Пресвета Богородица
Κοιμήσεως της Θεοτόκου
Карта
41°11′45.2″N 23°32′42.0″E / 41.195889° СГШ; 23.545000° ИГД / 41.195889; 23.545000
МестоМертатово, Серско
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Архитектура
Архит. типбазилика
Завршена1837
Управа
Архијерејско намесништвоСерско
ЕпархијаСерско-нигритска

Успение на Пресвета Богородица (грчки: Κοιμήσεως της Θεοτόκου) — црква во селото Мертатово, Серско, Егејска Македонија. Влегува во состав на Серско-нигритската епархија на Цариградската патријаршија. Има улога на парохиски храм.[1]

Црквата е изградена во 1837 г. Претставува базилика без купола. Внатре има вредни стари фрески.[1]

Во парохијата влегуваат и параклисите „Св. Никола“ и „Св. Ѓорѓи“.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 „Ιερός Ναός Κοιμήσεως της Θεοτόκου“. Ιερά Μητρόπολη Σερρών και Νιγρίτης. Посетено на 2 ноември 2014.