Црква „Св. Троица“ - Герман

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Света Троица
ЕкспедицијаРанковце91.jpg

Поглед на црквата „Св. Троица“ во Герман

Македонска православна црква
Епархија Кумановско-осоговска
Архијерејско намесништво Кривопаланечко
Местоположба
Населено место Герман
Општина Ранковце
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Света Троица
Изградба 1930-ти години
Завршено 1930-ти години
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Црква „Св. Троица“ - Герман — главна селска црква во селото Герман. Се наоѓа во центарот на селото, заедно со другите селски установи, без други куќи наоколу. Околу нејзе се наоѓаат и стари гробишта.

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата била изградена во 1930-тите години. Црквата се наоѓа во лоша состојба поради влагата. Иконите во внатрешноста се видливо оштетени, како и внатрешните ѕидови, кои не се насликани со фрески.[1]

Порано, околу црквата имало стари гробишта за кои не се знае кога и како се настанати.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Ѓорѓевски, Бранко; Бисера Станкоска (11 септември 2015). „Нема невести за 35 ергени од Герман“. Дневник. Скопје: МПМ Македонија. Посетено на 13 јануари 2016.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 42°16′41″N 22°06′12″E / 42.27806° N; 22.10333° E / 42.27806; 22.10333