Прејди на содржината

Црква „Св. Терапонт“ - Сер

Координати: 41°4′58.1″N 23°32′44.1″E / 41.082806° СГШ; 23.545583° ИГД / 41.082806; 23.545583
Од Википедија — слободната енциклопедија
Свети Терапонт
Αγίου Θεράποντος
Карта
41°4′58.1″N 23°32′44.1″E / 41.082806° СГШ; 23.545583° ИГД / 41.082806; 23.545583
МестоСер
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Архитектура
Архит. типкрстокуполна црква
Изградба1935
Управа
Архијерејско намесништвоСерско
ЕпархијаСерско-нигритска

Свети Терапонт (грчки: Ιερό Παρεκκλήσιο Αγίου Θεράποντος) — црква во градот Сер, Егејска Македонија. Влегува во состав на Серско-нигритската епархија на Цариградската патријаршија. Има улога на парохиски храм.[1]

Историја[уреди | уреди извор]

Храмот се наоѓа на улица „Кесарија“ бр. 19 во јужното маало Ќуплија. Подигнат е во 1935 г., за што сведочи вградената мермерна плоча. Во 1950 г. е реконструиран. Градбата претставува мала крстокуполна црква, чија купола е обновена во 1987 – 1990 г.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Ιερό Παρεκκλήσιο Αγίου Θεράποντος“. Ιερά Μητρόπολη Σερρών και Νιγρίτης. Посетено на 15 декември 2017.