Црква „Св. Преображение“ - Гостивар

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Манастир Св.Преображение Христово - Гостивар
Манастирот Св.Преображение Христово, населба Циглана.jpg

Поглед кон црквата

Македонска православна црква
Епархија Тетовско-гостиварска
Архијерејско намесништво Гостиварско
Парохија Гостиварска
Местоположба
Населено место Гостивар
Општина Гостивар
Држава Македонија
Општи податоци
Изградба 2014
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Во 2014 година, во месноста Црн Врв бил поставен камен-темелникот на манастирот Св.Преображение Христово по иницијатива на родољубивите граѓани од гостиварската населба Циглана, благослов на тетовско-гостиварскиот митрополит г.Јосиф и одобрение за градење од Општина Гостивар.

Панорама на Гостивар сликана од црквата „Св.Преображение Христово“


Поврзано[уреди | уреди извор]


Наводи[уреди | уреди извор]


  1. Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф ја благослови иницијативата за изградба на нов Манастирски комплекс посветен на „Преображение Христово“ во месноста Циглана – Гостивар
  2. Манастир Св.Преображение Христово-Гостивар
  3. ПРЕТСЕДАТЕЛОТ ИВАНОВ ЗА ПРЕОБРАЖЕНИЕ ХРИСТОВО ВО ГОСТИВАР: Граѓаните срдечно го пречекаа. Инфомакс. 19 август 2018.