Црква „Св. Петка“ - Требичино

Од Википедија — слободната енциклопедија
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Црква Св. Петка
St. Petka Church (Trebičino) (2).jpg
македонска православна црква
Епархија Струмичка
Местоположба

Место Требичино
Општина Василево
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Св. Петка
Изградба 1875
Архитектонски опис
Стил византиски

„Св. Петка“христијански храм кој се наоѓа во село Требичино, Општина Василево.

Црквата била изградена во 1875 година.

Галерија[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]