Црква „Св. Петка“ - Катраница

Координати: 40°40′22.0″N 21°50′6.3″E / 40.672778° СГШ; 21.835083° ИГД / 40.672778; 21.835083
Од Википедија — слободната енциклопедија
Света Петка
Αγίας Παρασκευής
Карта
40°40′22.0″N 21°50′6.3″E / 40.672778° СГШ; 21.835083° ИГД / 40.672778; 21.835083
МестоКатраница, Кајларско
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Архитектура
Изградба1700
Управа
Архијерејско намесништвоКајларско
ЕпархијаЛеринско-преспанско-еордејска

Света Петка (грчки: Ιερός Ναός Αγίας Παρασκευής) — црква во селото Катраница, Кајларско, Егејска Македонија. Влегува во состав на Леринско-преспанско-еордејската епархија на Цариградската патријаршија.[1]

Црквата е изградена околу 1700 г. и има вредни фрески од истиот период. Тие настрадале од пожар во 1900 г., а подоцна и од апитропите на цркват кои ги малтерисале, за црквата да биде одново живописана.[1] Во неа е зачуван вреден резбан иконостас.[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Φωτογραφίες από τους Πύργους Κοζάνης“. Το περιπλανόμενο τουατάρα. Архивирано од изворникот на 2014-12-30. Посетено на 29 декември 2014.
  2. „Διαδρομή 4. Απόδραση στα βουνά του βορρά. Κοζάνη – Πτολεμαΐδα – Πύργοι – Εμπόριο – Βλάστη“. Περιφερειακή Ενότητα Κοζάνης. Архивирано од изворникот на 2014-12-29. Посетено на 29 декември 2014.