Црква „Св. Петка“ - Живово

Од Википедија — слободната енциклопедија
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Света Петка
Свеа Петка - Живово 01.jpg

Поглед на црквата „Св. Петка“ во селото Живово

македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Прилепско
Парохија Прилепечко-витолишка
Местоположба

Карта

Координати 41°12′22″N 21°48′49″E / 41.20611° СГШ; 21.81361° ИГД / 41.20611; 21.81361Координати: 41°12′22″N 21°48′49″E / 41.20611° СГШ; 21.81361° ИГД / 41.20611; 21.81361
Место Живово
Општина Прилеп
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Света Петка
Изградба XIX век
Живопис 1893
Архитектонски опис
Архит. тип еднокорабна

Света Петка — главна селска црква во селото Живово, во областа Мариово. Нејзината градба и живопис датираат од 19-иот век, односно од 1893 година, како што е запишано над самата влезна врата. Непосредниот трем и градба на црквата се обновени во 1994 година. Во дворот на црквата се наоѓаат и селските гробишта.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]