Црква „Св. Петка“ - Василево

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Црква „Св. Петка“
St. Petka Church (Vasilevo) (3).jpg
Македонска православна црква
Епархија Струмичка
Местоположба
Населено место Василево
Општина Василево
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Света Петка
Архитектонски опис
Архитектонски тип македонски
Портал „МПЦ“

„Св. Петка“христијански храм кој се наоѓа во Василево, Општина Василево.

Галерија[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]