Прејди на содржината

Црква „Св. Пантелејмон“ - Сал Маала

Координати: 41°1′3.3″N 23°32′29.6″E / 41.017583° СГШ; 23.541556° ИГД / 41.017583; 23.541556
Од Википедија — слободната енциклопедија
Свети Пантелејмон
Αγίου Παντελεήμονος
Карта
41°1′3.3″N 23°32′29.6″E / 41.017583° СГШ; 23.541556° ИГД / 41.017583; 23.541556
МестоСал Маала, Серско
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Архитектура
Завршена1950
Управа
Архијерејско намесништвоСерско
ЕпархијаСерско-нигритска

Свети Пантелејмон (грчки: Ιερός Ναός Αγίου Παντελεήμονος) — црква во селото Сал Маала, Серско, Егејска Македонија. Влегува во состав на Серско-нигритската епархија на Цариградската патријаршија. Има улога на парохиски храм.[1]

Историја

[уреди | уреди извор]

Црквата се наоѓа во центарот на селото. Изградена е во 1950 г. врз темелите на постара урната црква. Осветена е на 12 мај 1968 г. од митрополитот Константин Серско-нигритски.[1]

Во парохијата влегува и храмот „Свети Йоан Богослов“.[1]

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  1. 1,0 1,1 1,2 „Ιερός Ναός Αγίου Παντελεήμονος“. Ιερά Μητρόπολη Σερρών και Νιγρίτης. Посетено на 18 септември 2019.