Прејди на содржината

Црква „Св. Никола“ - Ниверо

Координати: 40°53′39.7″N 23°41′46.7″E / 40.894361° СГШ; 23.696306° ИГД / 40.894361; 23.696306
Од Википедија — слободната енциклопедија
Свети Никола
Αγίου Νικολάου
Карта
40°53′39.7″N 23°41′46.7″E / 40.894361° СГШ; 23.696306° ИГД / 40.894361; 23.696306
МестоНиверо, Нигритско
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Архитектура
Архит. типтрикорабна базилика
Завршена1988
Управа
Архијерејско намесништвоНигритско
ЕпархијаСерско-нигритска

Свети Никола (грчки: Αγίου Νικολάουцрква во селото Ниверо, Нигритско, Егејска Македонија. Влегува во состав на Серско-нигритската епархија на Цариградската патријаршија. Претставува парохиски храм на селото.[1]

Во 1920-тите во селото се доселиле 200 грчки семејства и ја изградиле црквата „Св. Никола“. Иконата „Пресв. Богородица Вратарница“ датира од 1930 г. Храмот е повеќепати преуредуван, но постепено станал премал за потребите, па во 1988 г. е подигната велелепна трикорабна базилика со купола. Осветена е на 14 мај 1996 г. од митрополитот Максим Серско-нигритски.

Во парохијата влегуваат и параклисите „Живоносен Извор“, „Св. Илија“ и „Св. Троица“.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Ιερός Ναός Αγίου Νικολάου“. Ιερά Μητρόπολη Σερρών και Νιγρίτης. Посетено на 24 октомври 2019.