Црква „Св. Никола“ - Коман

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Света Никола
Αγίου Νικολάου
40°27′39.7″N 21°45′37.8″E / 40.461028° СГШ; 21.760500° ИГД / 40.461028; 21.760500Координати: 40°27′39.7″N 21°45′37.8″E / 40.461028° СГШ; 21.760500° ИГД / 40.461028; 21.760500
МестоКоман, Кајларско
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Архитектура
Изградба1858
Управа
Архијерејско намесништвоКајларско
ЕпархијаЛеринско-преспанско-еордејска

Свети Никола (грчки: Ιερός Ναός Αγίου Νικολάου) — црква во селото Коман, Кајларско, Егејска Македонија. Влегува во состав на Леринско-преспанско-еордејската епархија на Цариградската патријаршија.[1]

Црквата е изградена во 1858 г. Има одлично зачувана внатрешност од времето на преродбата, како и убав живопис од последната четвртина на XIX век.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Διαδρομή 4. Απόδραση στα βουνά του βορρά. Κοζάνη – Πτολεμαΐδα – Πύργοι – Εμπόριο – Βλάστη“. Περιφερειακή Ενότητα Κοζάνης. Посетено на 29 декември 2014. Архивирано на 29 декември 2014 г.