Црква „Св. Никола“ - Башќој

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Свети Никола
Αγίου Νικολάου
40°59′32.7″N 23°16′47.7″E / 40.992417° СГШ; 23.279917° ИГД / 40.992417; 23.279917Координати: 40°59′32.7″N 23°16′47.7″E / 40.992417° СГШ; 23.279917° ИГД / 40.992417; 23.279917
МестоБашќој, Лагадинско
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Архитектура
Архитектонски типтрикорабна базилика
Завршена1965
Управа
Архијерејско намесништвоСерско
ЕпархијаСерско-нигритска

Свети Никола (грчки: Αγίου Νικολάουцрква во селото Башќој, Лагадинско, Егејска Македонија. Влегува во составот на Серско-нигритската епархија на Цариградската патријаршија.[1]

Црквата е гробишен и парохиски храм, сместен во источниот дел на селото. Изградена е во 1965 г. Претставува мала базилика без купола. Осветена е на 30 ноември 2003 г. од митрополитот Теолог Серско-нигритски. Внатрешноста е живописана.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Ιερός Ναός Αγίου Νικολάου“. Ιερά Μητρόπολη Σερρών και Νιγρίτης. Посетено на 16 септември 2019.