Црква „Св. Наум Охридски“ - Чанаклија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Наум Охридски
Ман. Св. Наум - Чанаклија.jpg

Поглед кон црквата

македонска православна црква
Епархија Струмичка
Архијерејско намесништво Струмичко
Местоположба

Карта

Координати 41°30′53″N 22°43′30″E / 41.51472° СГШ; 22.72500° ИГД / 41.51472; 22.72500Координати: 41°30′53″N 22°43′30″E / 41.51472° СГШ; 22.72500° ИГД / 41.51472; 22.72500
Место Чанаклија
Општина Василево
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Наум Охридскиј
Архитектонски опис

Свети Наум Охридски — македонска православна црква во струмичкото село Чанаклија.[1] Се наоѓа на крајниот западен раб на селото, на сторина метри северно од селските гробишта. Црквата е изградена е во 1995 година, а осветена била во 2000 година од страна на струмичкиот епископ, господин Наум.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.

Поврзано[уреди | уреди извор]