Црква „Св. Кирил и Методиј“ - Еднокуќево

Од Википедија — слободната енциклопедија
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Кирил и Методиј
Sts. Cyril and Methodius Church (Ednokukjevo) (2).jpg
македонска православна црква
Епархија Струмичка
Местоположба

Карта

Координати 41°25′57″N 22°44′13″E / 41.43250° СГШ; 22.73694° ИГД / 41.43250; 22.73694Координати: 41°25′57″N 22°44′13″E / 41.43250° СГШ; 22.73694° ИГД / 41.43250; 22.73694
Место Еднокуќево
Општина Босилово
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Кирил и Методиј
Изградба 1981
Завршено 1981
Архитектонски опис

Свети Кирил и Методијмакедонска православна црква која се наоѓа во Еднокуќево, Општина Босилово, Македонија.

Црквата била осветена во 10 мај 1981 година од страна на Архиепископ Охридски и Македонски г.г. Гаврил II.[1]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Бројот на архијерејите во нашата црква се умножи“ (PDF). Македонско сонце. 8 јуни 2007. Посетено на 24 мај 2016.[мртва врска]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]