Црква „Св. Илија“ - Пуздерци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Илија
Црква „Св. Илија“ - Пуздерци.jpg

Поглед на црквата „Св. Илија“ во селото Пуздерци

Македонска православна црква
Епархија Брегалничка
Архијерејско намесништво Штипско
Парохија Четврта пробиштипска
Местоположба
Координати 41°56′38″N 22°08′09″E / 41.94389° СГШ; 22.13583° ИГД / 41.94389; 22.13583Координати: 41°56′38″N 22°08′09″E / 41.94389° СГШ; 22.13583° ИГД / 41.94389; 22.13583
Населено место Пуздерци
Општина Пробиштип
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Илија
Завршено 1920
Зограф непознато
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Илија — главна селска црква во селото Пуздерци.[1] Црквата се наоѓа во источниот дел од селото, на стотина метри десно од патот кој води до селото Зарепинци. Во дворот на црквата се сместени селските гробишта.

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата е изградена во 1920 година, но не е познато кога и од кој архиереј била осветена. Не е познато ниту од кој иконописец биле изработени иконите. Црквата не е зографисана.

Архитектура[уреди | уреди извор]

Градбата на црквата е дводелна, при што и главниот и помошниот дел имаат четириаголна основа. Главниот дел е значително повисок и во него води влезната врата. Пред дрвената влезна врата има натстрешница покриена со ќерамиди, над која има живопис со ликот на Свети Илија. Главниот дел од градбата е покриен со кров од ќерамиди, додека помошниот дел е покриен со лимен кров. Покрај левиот раб од предната страна на црквата се наоѓа камбанаријата, којашто има примитивен облик и претставува ѕвоно виснато на држач закачен на ѕидот. Градбата целосно е обоена во бела боја.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска. уред (на македонски). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. стр. 28. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]