Црква „Св. Илија“ - Габрово

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Илија
St. Elijah's Church (Gabrovo) (1).JPG
Македонска православна црква
Епархија Струмичка
Местоположба
Населено место Габрово
Општина Струмица
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Пророк Илија
Изградба 1874
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Илија — православен христијански храм кој се наоѓа во струмичкото село Габрово.[1] Црквата била изградена во 1874 година.

Наслов[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.