Црква „Св. Илија“ - Јабланица (селска)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Илија
Поглед на црквата „Св. Илија“ во Јабланица (1).jpg

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Струшко
Парохија Ложанска
Местоположба
Координати 41°19′3.8″N 20°34′34.6″E / 41.317722° СГШ; 20.576278° ИГД / 41.317722; 20.576278Координати: 41°19′3.8″N 20°34′34.6″E / 41.317722° СГШ; 20.576278° ИГД / 41.317722; 20.576278
Населено место Јабланица
Општина Струга
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Пророк Илија
Завршено 1886
Осветување 1996 (преосветена)
Архитектонски опис
Архитектонски тип еднокорабна

Свети Илија — главна селска црква во селото Јабланица.[1]

Во црквата се изведува богослужба за поголемите црковни празници и тука најчесто се изведуваат крштевања и венчавки.[2]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Фреска на Пророкот Илија во храмот

Црквата е изградена на едно возвишение, чии падини од трите страни стрмно се спуштаат надолу во еден длабок дол, додека од западната страна се поврзуваат со селскиот пат. Поради тоа, црквата е видлива од сите страна, а нејзината монументалност и покрај тоа што не е многу голема е засилена со слободното пространство без високи дрвја што би ја криеле градбата.[2]

Историја[уреди | уреди извор]

Според еден натпис што се наоѓа во црквата таа е изградена во 1886 година со доброволна помош на печалбарите. Внатрешноста на црквата е доста скромна со скромен фрескоживопис насликан во поново време и иконостас со плитка резба.[2]

Црквата е посветена на пророкот Св. Илија кој е заштитник на селото. Била повторно осветена во 1996 година од страна на митрополитот Дебарско-кичевски г. Тимотеј.[2]

Архитектура[уреди | уреди извор]

Црквата претставува еднокорабна градба, изградена од делкани камења и претставува своевидно ремек дело на јабланичките мајстори-каменорезци.[2]

Во кругот на црквата се наоѓаат неколку гробови на свештеници меѓу кои и на војводата Цветан Ѓероски.[2]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 „Цркви“. Мојата Јабланица. Посетено на 7 ноември 2018.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]