Црква „Св. Димитриј“ - Слимништа

Од Википедија — слободната енциклопедија
Свети Димитриј
Αγίου Δημητρίου
Карта
40°27′14.4″N 21°19′34.0″E / 40.454000° СГШ; 21.326111° ИГД / 40.454000; 21.326111Координати: 40°27′14.4″N 21°19′34.0″E / 40.454000° СГШ; 21.326111° ИГД / 40.454000; 21.326111
МестоСлимништа, Костурско
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Архитектура
ЗавршенаXVII век
Управа
Архијерејско намесништвоРупишко
ЕпархијаКостурска

Свети Димитриј (грчки: Αγίου Δημητρίου) — преродбеничка црква во селото Слимништа, Костурско, Егејска Македонија. Влегува во состав на Костурската епархија на Цариградската патријаршија.[1]

Црквата е гробишен храм, сместен на неколку стотини метри западно од селото. Изградена е во XVII век.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Οικισμοί“. Δήμος Άργους Ορεστικού. Посетено на 27 март 2021.[мртва врска]