Црква „Св. Димитриј“ - Панчарево

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Димитриј
Црква „Св. Димитриј“ во Панчарево.jpg

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Брегалничка
Архијерејско намесништво Делчевско
Парохија Тработивишка
Местоположба
Координати 41°51′24″N 22°54′11″E / 41.85667° СГШ; 22.90306° ИГД / 41.85667; 22.90306Координати: 41°51′24″N 22°54′11″E / 41.85667° СГШ; 22.90306° ИГД / 41.85667; 22.90306
Населено место Панчарево
Општина Пехчево
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Димитриј Солунски
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Димитриј — главна селска црква во пијанечкото село Панчарево.[1] Црквата се наоѓа во маалото Филиповци, сместена на мала височинка, од каде се пружа поглед на маалото Филиповци, но и другите панчаревски маала.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска. уред (на македонски). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]