Црква „Св. Димитриј“ - Нова Маала (Серско)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Свети Димитриј
Αγίου Δημητρίου
Карта
40°59′16.8″N 23°31′2.6″E / 40.988000° СГШ; 23.517389° ИГД / 40.988000; 23.517389Координати: 40°59′16.8″N 23°31′2.6″E / 40.988000° СГШ; 23.517389° ИГД / 40.988000; 23.517389
МестоНова Маала, Серско
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Архитектура
Завршена1939
Управа
Архијерејско намесништвоСерско
ЕпархијаСерско-нигритска

Свети Димитриј (грчки: Ιερός Ναός Αγίου Δημητρίου) — црква во селото Фраштани, Серско, Егејска Македонија. Влегува во состав на Серско-нигритската епархија на Цариградската патријаршија. Има улога на парохиски храм.[1]

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата се наоѓа во центарот на селото. Изградена е во 1939 г., за што свдочи натпис на мермерна плоча. Осветена е во 1967 г. Градбата претставува крстовиден храм со припрата и две камбанарии на запад. Внатрешноста е живописана со фрески.[1]

Во парохијата влегува и храмот „Успение на Пресв. Богородица“.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 „Ιερός Ναός Ἁγίου Δημητρίου“. Ιερά Μητρόπολη Σερρών και Νιγρίτης. Посетено на 1 ноември 2018.