Прејди на содржината

Црква „Св. Димитриј“ - Амбарќој

Координати: 40°52′20.1″N 22°54′35.4″E / 40.872250° СГШ; 22.909833° ИГД / 40.872250; 22.909833
Од Википедија — слободната енциклопедија
Свети Димитриј
Αγίου Δημητρίου
Поглед на црквата
Карта
40°52′20.1″N 22°54′35.4″E / 40.872250° СГШ; 22.909833° ИГД / 40.872250; 22.909833
МестоАмбарќој, Кукушко
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Архитектура
Архит. типтрикорабна псевдобазилика
Завршена1864
Управа
Архијерејско намесништвоВоловодско
ЕпархијаПолјанско-кукушка

Свети Димитриј (грчки: Αγίου Δημητρίου) — македонска преродбеничка црква во селото Амбарќој, Кукушко, Егејска Македонија. Влегува во состав на Полјанско-кукушката епархија на Цариградската патријаршија.[1]

Црквата се наоѓа во северниот дел на селото. Изградена е во 1864 г. Претставува трикорабна псевдобазилика со камбанарија, типична за своето време.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Μάνδρες – Ιερός Ναός Αγ.Δημητρίου“. Enjoy Kilkis. Посетено на 14 март 2018. no-break space character во |title= во положба 8 (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]