Црква „Св. Богородица“ - Штип

Од Википедија — слободната енциклопедија
Света Богородица
македонска православна црква
Епархија Брегалничка
Архијерејско намесништво Штипско
Парохија Горнобалванска
Местоположба
Место Штип
Општина Штип
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Богородица Марија
Завршено 1978
Осветување 18 февруари 1979
Архитектонски опис

Света Богородица — главна селска црква во штипската населба Свињогојство.[1]

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата е изградена во 1978 година, а осветена на 18 февруари 1979 година од страна на митрополитот на Дебарско-кичевската епархија и злетовско-струмички администратор г. Ангелариј.[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. стр. 27. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. Горнобалванска парохија Архивирано на 5 октомври 2017 г.“. Брегалничка епархија.