Црква „Св. Атанасиј“ - Орешани

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Атанасиј
Sv.Atanasij-Oresani.JPG

Црквата „Св. Атанасиј“ во селото Орешани

Македонска православна црква
Епархија Скопска
Архијерејско намесништво Скопско
Местоположба
Населено место Орешани
Општина Зелениково
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Атанасиј
Осветување XX век
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Атанасиј — црква во скопското село Орешани. Се наоѓа непосредно западно над селото во близина на железничката пруга Скопје - Велес и е изградена во нов стил.