Црква „Св. Јован Богослов“ - Косакивка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Црква Свети Јован Богослов
Церква Іоанна Богослова
МестоКосакивка
ЗемјаУкраина
Историја
Основана20 век

Црква Свети Јован Богослов е дрвена црква со две куполи во селото Косакивка, Липовечки реон, Виничка област, архитектонски споменик од локално значење.

Изградбата започна во 1902 година, а во 1915 година започна и богослужбата.

Во советско време, храмот беше затворен, имаше библиотека.

Галерија[уреди | уреди извор]

Извори[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]