Црква „Св. Ѓорѓи и Св. Рафаил“ - Долно Крушево

Од Википедија — слободната енциклопедија
Свети Ѓорѓи и Свети Рафаил
Αγίων Γεωργίου και Ραφαήλ
Поглед на црквата
40°49′2.3″N 23°48′15.5″E / 40.817306° СГШ; 23.804306° ИГД / 40.817306; 23.804306Координати: 40°49′2.3″N 23°48′15.5″E / 40.817306° СГШ; 23.804306° ИГД / 40.817306; 23.804306
МестоДолно Крушево, Зихненско
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Архитектура
Културнонаследна категоријаспоменик на културата
Завршена1837
Управа
Архијерејско намесништвоАспровалтско
ЕпархијаСерско-нигритска

Свети Ѓорѓи и Свети Рафаил (грчки: Αγίων Γεωργίου και Ραφαήλ Παλαιών Κάτω Κερδυλλίων) — црква во поранешното село Долно Крушево, Зихненско, Егејска Македонија. Влегува во состав на Серско-нигритската епархија на Цариградската патријаршија.

Црквата е изградена во 1837 г.[1] Во 1941 г. по уништувањето на Горно и Долно Крушево од германските сили, оваа црква заедно со „Св. Бессребреници“ и училиштето биле единствените три преживеани градби.[2] Подоцна е обновена.

Во 1991 г. храмот е прогласен за заштитен споменик на културата.[3]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΚΟ ΑΡΧΕΙΟ ΜΑΡΤΥΡΙΚΑ ΚΕΡΔΥΛΛΙΑ ΣΕΡΡΩΝ – ΔΗΜΟΥ ΑΜΦΙΠΟΛΗΣ/Amphipolis“. Архивирано од изворникот на 2014-12-23. Посетено на 31 октомври 2014. no-break space character во |title= во положба 46 (help)
  2. „17 Οκτωβρίου 1941: "Άνω και Κάτω Κερδύλια – Το Ολοκαύτωμα". ΑΒΕΡΩΦ - WordPress.com. Посетено на 31 октомври 2014.
  3. „ΥΑ ΥΠΠΟ/ΑΡΧ/Β1/Φ37/32574/609/22-7-1991 - ΦΕΚ 889/Β/30-10-1991“. Διαρκής κατάλογος κηρυγμένων αρχαιολογικών τόπων και μνημείων. Посетено на 31 октомври 2014.