Црква „Вознесение Господово“ (Ростов на Дон)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Црква „Вознесение Господово“
Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 408: Malformed coordinates value
Основни податоци
МестоРостов на Дон, Ростовска Област, Русија
Координати47°14′21″ N; 39°43′01″ E / 47.2391° СГШ; 39.7169° ИГД / 47.2391; 39.7169Координати: 47°14′21″ N; 39°43′01″ E / 47.2391° СГШ; 39.7169° ИГД / 47.2391; 39.7169
ПрипадностРуска православна црква
Архитектонски опис
Архитект(и)Григориј Василиев
Архитектонски стилВизантиска преродба,
Руска преродба
Завршен1913

Црква „Вознесение Господово“ (руски: Храм Вознесения Господня) ― православна црква, изградена во 1910-1913 година на територијата на Ростов-на-Дон во Ростов-на-Дон, Русија[1].

Изградбата на храмот била извршена на сметка на трговците Герасимов, Мјасников и Сафонов.

Проектот бил изработен од архитектот Григориј Васиљев.

Главниот олтар бил осветен во чест на Вознесението Господово.

Странични параклиси ― во чест на светите Адријан и Наталија, и во чест на Св. Јован Евангелист.

Црквата има статус на објект на културно наследство од сакрално значење.

Историја[уреди | уреди извор]

Во 1892 година, по избувнувањето на епидемија на колера надвор од градот, биле формирани гробишта, кои биле наречени Гробишта на браќата („Братское“). Тогаш тоа беа најголемите гробишта во Ростов на Дон, но извесно време немало ни капела.

Од 1891 до 1908 година на плоштадот Нов пазар се градела катедралата Александар Невски. Во овој период, била изградена времено црква од камен, врз основа на проектот на Сергеј Загоскин.

По осветувањето на катедралата, одлучено е црквата да не се урива целосно, туку да се расклопи и да се транспортира градежен материјал до Братските гробишта за изградба на нова црква таму.

Транспортот се спроведувал на сметка на трговците Герасимов, Мјасников и Сафонов.

Градежните работи биле изведувани под раководство на градскиот архитект Г.Н. Васиљев.

Архитектура има одлики на неовизантиски стил и Руска преродба .

Првично, храмот имал голема купола и четири мали куполи.

Дакадите се украсени со фурнир од тули. Над западниот влез се издигна камбанарија.

Во 1929 година црквата била затворена.[2].

Во 1942 година, за време на германската окупација, црквата била повторно отворена. Официјалното отворање на црквата се случило во 1946 година и оттогаш богослужбите не престанале.

Кон крајот на 1990-тите биле извршени реставраторски работи, при што биле обновени камбанаријата и куполата. Во втората половина на 2000-тите била извршена реконструкција на внатрешноста на црквата.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „«Храм Вознесения Господня» в Ростове-на-Дону“. Архивирано од изворникот на 2021-10-25. Посетено на 2022-04-11.
  2. Церковь Вознесения Господня на Братском кладбище