Црква на Светиот Крст (Варшава)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Црква на Светиот Крст
Kościół świętokrzyski
Church of Holy Cross in Warsaw.PNG
Фасада (2009).
Општи податоци
Стил Барок
Град Варшава
Земја Полска
Почната 1682
Завршена 1757
Урната 1944
Нарачател Михал Стефан Радијовски
Проектирање и изградба
Архитект Јозеф Фонтана

Црквата на Светиот Крст (полски: Kościół świętokrzyski) е црква која се наоѓа во Варшава, Полска.

Наводи[уреди | уреди извор]Слики[уреди | уреди извор]

Историски[уреди | уреди извор]

Денешни[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]