Црква на Светиот Крст (Варшава)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Црква на Светиот Крст
Kościół świętokrzyski
Church of Holy Cross in Warsaw.PNG
Фасада (2009).
Општи податоци
СтилБарок
ГрадВаршава
ЗемјаПолска
Почната1682
Завршена1757
Урната1944
НарачателМихал Стефан Радијовски
Проектирање и изградба
АрхитектЈозеф Фонтана

Црквата на Светиот Крст (полски: Kościół świętokrzyski) е црква која се наоѓа во Варшава, Полска.

Наводи[уреди | уреди извор]Слики[уреди | уреди извор]

Историски[уреди | уреди извор]

Денешни[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]


Координати: 52°14′19″N 21°1′00″E / 52.23861° N; 21.01667° E / 52.23861; 21.01667