Црква Сен Жермен ла Оксерус

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Црква Сен Жермен л'Оксерус
Église Saint-Germain-l'Auxerrois de Paris
Saint-Germain l'Auxerrois edit.jpg
Основни податоци
Место Париз, Франција
Координати
Држава Франција
Архитектонски опис
Архитектонски тип [[

Не успеав да го испишам својството P168: Property not found for label 'P168' and language 'mk'

]]
Архит. стил готска архитектура
Карактеристики


Црквата Сен Жермен л'Оксерус (француски : Église Saint-Germain-l'Auxerrois de Paris ) е црква која се наоѓа во Париз, Франција. Оваа католичка црква била изградена околу 7 век. Во 2007 година во оваа црква се одржала венчавката помеѓу Ева Лонгорија и Тони Паркер.