Прејди на содржината

Црква Сен Жермен л'Оксероа

Координати: 48°51′34″N 2°20′28″E / 48.85944° СГШ; 2.34111° ИГД / 48.85944; 2.34111
Од Википедија — слободната енциклопедија
Црква Сен Жермен л'Оксерoa
Église Saint-Germain-l'Auxerrois de Paris
Основни податоци
МестоПариз, Франција
Координати48°51′34″N 2°20′28″E / 48.85944° СГШ; 2.34111° ИГД / 48.85944; 2.34111

Црква Сен Жермен л'Оксерoa (француски: 'Église Saint-Germain-l'Auxerrois de Paris') - црква која се наоѓа во Париз, Франција. Оваа католичка црква била изградена околу 7 век. Во 2007 година во оваа црква се одржала венчавката помеѓу Ева Лонгорија и Тони Паркер.