Црква Сент Мери

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Црква Сент Мери
Église Saint-Merri
St Merri Paris.jpg
Основни податоци
Место Париз, Франција
Координати
Држава Франција
Архитектонски опис
Тип [[

Не успеав да го испишам својството P168: Property not found for label 'P168' and language 'mk'

]]
Архит. стил Готска уметност
Карактеристики

Црквата Сент Мери (француски : Église Saint-Merri ) е црква која се наоѓа во Париз, Франција. Оваа католичка црква била изградена во 1500 година а комплетно нејзината изградба завршила во 1550 година.