Црква Сент Мери

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Црква Сент Мери
Église Saint-Merri
St Merri Paris.jpg
Основни податоци
МестоПариз, Франција
КоординатиКоординати: 48°51′32″ СГШ; 2°21′04″ ИГД / 48.859° СГШ; 2.351° ИГД / 48.859; 2.351

Црквата Сент Мери (француски : Église Saint-Merri ) е црква која се наоѓа во Париз, Франција. Оваа католичка црква била изградена во 1500 година а комплетно нејзината изградба завршила во 1550 година.