Црква Свети Рок (Париз)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Поврзано: Црква Свети Рок (појаснување)
Црква Сен Рош
Église Saint-Roch
St. Roch Paris.jpg
Основни податоци
Место Париз, Франција
Координати
Држава Франција
Архитектонски опис
Архитект Q708858
Тип [[

Не успеав да го испишам својството P168: Property not found for label 'P168' and language 'mk'

]]
Архит. стил барок
Карактеристики


Црквата Сен Рош (француски : Église Saint-Roch ) е црква која се наоѓа во Париз, Франција. Оваа католичка црква била изградена во 1653 година во барокски стил во времето на Луј XIV, а комплетно нејзината изградба завршила во 1754 година. Нејзин архитект е Жан Лемерс.