Прејди на содржината

Црква Свети Луј

Координати: 48°52′0″N 2°20′27″E / 48.86667° СГШ; 2.34083° ИГД / 48.86667; 2.34083
Од Википедија — слободната енциклопедија
Црква Свети Луј
Église Saint-Louis-en-l'Île
Основни податоци
МестоПариз, Франција
Координати48°52′0″N 2°20′27″E / 48.86667° СГШ; 2.34083° ИГД / 48.86667; 2.34083

Црквата Свети Луј (француски : Église Saint-Louis-en-l'Île ) е црква која се наоѓа во Париз, Франција. Оваа католичка црква била изградена во 1664 година а комплетно нејзината изградба завршила во 1675 година.