Прејди на содржината

Црква Света Марија (Краков)

Координати: 50°03′42″N 19°56′21″E / 50.06167° СГШ; 19.93917° ИГД / 50.06167; 19.93917
Од Википедија — слободната енциклопедија
Света Марија
Црква на Успението на Пресвета Богородица
Поглед на црквата
Карта
МестоКраков
ЗемјаПолска
Вероисповедкатолицизам
Историја
Основач(и)Казимир III
Архитектура
Архит. типготска
Завршена1347

Света Марија (полски: Kościół Mariacki) или Црква на Успението на Пресвета Богородница (Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny) — соборен храм во центарот на Краков, Полска, кој претставува особен пример на тулната готика во земјата. Изградена е во текот на IV век и се наоѓа во непосредна близина на Краковскиот плоштад.[1] Во екот на својата историја црквата служела како модел за изградба на голем број на полски цркви во светот.

Во црквата е сместен познатиот олтар на Фајт Штос (Вит Ствош) од XV век, кој се смета за исклучително ремек-дело на готското копаничарство во Европа.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2010-04-12. Посетено на 2010-02-12.

50°03′42″N 19°56′21″E / 50.06167° СГШ; 19.93917° ИГД / 50.06167; 19.93917