Црква Сан Лоренцо фуори ле Мура

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Црква Сан Лоренцо фуори ле Мура
Basilica di San Lorenzo fuori le mura
San Lorenzo fuori le mura - facade.jpg
Основни податоци
Место Рим, Италија
Координати
Држава Италија
Архитектонски опис
Тип [[

Не успеав да го испишам својството P168: Property not found for label 'P168' and language 'mk'

]]
Карактеристики

Црквата Сан Лоренцо фуори ле Мура (италијански :Basilica di San Lorenzo fuori le mura) е црква која се наоѓа во Рим, Италија и е во склопот на Римокатоличката црква. Во оваа црква се наоѓа гробот на Свети Лаврентиј. Црквата била изградена во времето на Константин I Велики, а истата била реновирана во времето на Папа Пелагиј II и Папа Хонориј III.