Црква Санта Марија Дела Виторија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Црква Санта Марија Дела Виторија
Chiesa di Santa Maria della Vittoria
Santa Maria della Vittoria - 8.jpg
Основни податоци
Место Рим, Италија
Координати
Држава Италија
Архитектонски опис
Архитект Q122328
Тип [[

Не успеав да го испишам својството P168: Property not found for label 'P168' and language 'mk'

]]
Архит. стил барок
Карактеристики

Црквата Санта Марија дела Виторија (италијански :Chiesa di Santa Maria della Vittoria) е црква која се наоѓа во Рим, Италија и е во склопот на Римокатоличката црква. Самата изградба на црквата била во текот на 1605 година, и била посветена на Апостол Павле, но по Битката на Бела гора во 1620 година и победата на пред се католичката лига црквата била применувана во Богородица Марија .