Црква Санта Марија Дела Виторија

Координати: 41°54′17″N 12°29′39″E / 41.90472° СГШ; 12.49417° ИГД / 41.90472; 12.49417
Од Википедија — слободната енциклопедија
Црква Санта Марија Дела Виторија
Chiesa di Santa Maria della Vittoria
Основни податоци
МестоРим, Италија
Координати41°54′17″N 12°29′39″E / 41.90472° СГШ; 12.49417° ИГД / 41.90472; 12.49417

Црквата Санта Марија дела Виторија (италијански :Chiesa di Santa Maria della Vittoria) е црква која се наоѓа во Рим, Италија[1] и е во склопот на Римокатоличката црква. Самата изградба на црквата била во текот на 1605 година, и била посветена на Апостол Павле, но по Битката на Бела гора во 1620 година и победата на пред сè католичката лига црквата била применувана во Богородица Марија.

Наводи[уреди | уреди извор]