Црква Санта Вартоломео Алсола

Од Википедија — слободната енциклопедија
Црква Санта Вартоломео Алсола
Basilica di San Bartolomeo all'Isola
Основни податоци
МестоРим, Италија

Црквата Санта Вартоломео Алсола (италијански :Basilica di San Bartolomeo all'Isola) е црква која се наоѓа во Рим, Италија[1] и е во склопот на Римокатоличката црква. Црквата била изградена во 11 век. Посветена е на Свети Вартоломеј[2].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Список на цркви во Рим
  2. S. Prete, "Reliquie e culto di S. Bartolomeo ap. dal Medio Oriente a Roma all'Isola Tiberina", Studi e Ricerche sull'Oriente Cristiano, Rome 5.3 (1982:173-181)