Црква Пресвета Богородица (Талин)

Координати: 59°26′09.0″N 24°44′21.7″E / 59.435833° СГШ; 24.739361° ИГД / 59.435833; 24.739361
Од Википедија — слободната енциклопедија
Црква Света Марија
Tallinna Neitsi Maarja Piiskoplik Toomkirik
Основни податоци
МестоТалин, Естонија
Координати59°26′09.0″N 24°44′21.7″E / 59.435833° СГШ; 24.739361° ИГД / 59.435833; 24.739361

Црквата Света Марија (естонски : Tallinna Neitsi Maarja Piiskoplik Toomkirik) е црква која се наоѓа во Талин, Естонија и од 1561 година е во склопот на Лутеранската црква. Црквата е изградена во 13 век од страна на Римокатоличката црква, и е една од најстарите во градот.