Прејди на содржината

Црква „Св. Петка“ - Бановци

Координати: 45°11′04″N 19°03′56″E / 45.18444° СГШ; 19.06556° ИГД / 45.18444; 19.06556
Од Википедија — слободната енциклопедија
Црква Свети Петка
Hram Svete prepodobne majke Paraskeve
Храм свете пеподобне мајке Параскеве
Фотографија од Црквата Свети Петка
Карта
45°11′04″N 19°03′56″E / 45.18444° СГШ; 19.06556° ИГД / 45.18444; 19.06556
МестоБановци, Хрватска
ЗемјаХрватска
ВероисповедПравославие
Историја
Посветена наСвета Петка
Архитектура
СтилНеокласицизам
Изградба1819
Управа
АрхиепископијаСремска епархија

Црквата Преподобна Мајка Параскева во Бановци е централна и единствена црква на православната црковна општина Бановачка. Институционално и припаѓа на Сремската епархија со седиште во Сремски Карловци.

Историја

[уреди | уреди извор]

Црквата е изградена во неокласичен стил во 1818 година. Во првата деценија на овој век, во црквата била обновена внатрешноста и надворешноста бидејќи тоа го налагале дадените услови. Црквата има и простран двор со детско игралиште (донација од Црвен крст) и овоштарник. Таа е една од трите цркви во Хрватска кои институционално припаѓаат на Сремската епархија.

Галерија

[уреди | уреди извор]