Прејди на содржината

Циклама

Од Википедија — слободната енциклопедија
Персиска циклама (Cyclamen persicum), група цветни растенија
Персиска циклама (Cyclamen persicum)

Циклама [1], или Дријаква[1], или алпска фила[1] (латински: Cyclamen - род на растенија од подфамилијата мирсиновие (Myrsinoideae) од семејството Првоцветни (Primulaceae).

Циклама пурпурнa. Ботаничка илустрација О. В. Томе Flora von Deutschland, Österreich und der Schweiz 1885, Gera, Germany 1885 година

Распространетост

[уреди | уреди извор]

Видовите од родот циклама се повеќегодишни тревни растенија, вообичаени во Медитеранот; од Шпанија на запад до Иран на исток, како и во североисточна Африка, вклучувајќи ја и Сомалија.

Ботанички опис

[уреди | уреди извор]

Растението се состои од подземен дебел клубен, кратко подземно стебло и надземни листови, во облик на срце, овални или бубрежни, кои растат од основата. Цветовите се единечни, цветаат на петелки долги (околу 30 см), спирално се вртат по цветањето. Цветот еправилен, со ѕвонеста, петочлена чаша и петочлено венче, во бела, розова или виолетова боја; лобусите на венчето се свиткани назад; 5 -те прашника не се испакнати од и не ѕиркаат од ввенчето; нивните навои се широки, кратки, прикачени на основата на подножјето на венчето. Еден толчник. Плодот е сферична капсула, полиспермозна, со многу семиња.[1]

Значење и примена

[уреди | уреди извор]

Некои видови циклами се користат како градинарски и како цветни растенија во затворено.

Екстрактот од циклама се користи во медицината за третман на синузитис како локален раздразнувач - тоа е дел од лекот Синуфорте.(Sinoforte)

Начин на одгледување

[уреди | уреди извор]

Цикламата е многу едноставна за одгледување, претпочита ладни температури до + 15 ° С и не сака директна сончева светлина [2] . Кога температурата се зголемува до 25 степени, може да хибернира. Цветењето ќе трае подолго ако таа е на свежо осветлено место. За одгледување на цикламата, соодветни се прозорците од источна и западна страна. Алпската виолетова циклама не сака влага, но за време на цветењето бара стабилно, умерено наводнување. По енергичното цветање, започнува периодот на мирување, во тоа време треба да се исклучи секое размножување и да се намали наводнувањето. Кога ја садите, изберете саксии 2 см пошироки од кореновиот систем; во големи сакции, цветањето ќе биде оскудно.

Список на видови

[уреди | уреди извор]

Според базата на податоци на списокот со растенија, родот вклучува 20 видови.[3]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 Ростовцев 1903.
  2. Фомина 2010.
  3. Cyclamen (англиски). The Plant List. Version 1.1. 2013. Посетено на 2016-09-10.

Литература

[уреди | уреди извор]
  • Фомина Ю. Красивоцветущие комнатные растения в вашем доме и офисе. — М.: Эксмо, 2010. — С. 10. — 48 с. — (Цветы в саду и на окне). — ISBN 9785457416239.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]