Централни софиски гробишта

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Централните софиски гробишта се најголемите грпбишта кои се наоѓаат во Софија, Бугарија. Гробиштата се наоѓаат во населбата Орландовци, во северниот дел од градот.

На овие гробишта почиваат голем број на истакнати луѓе, како: