Цвајмен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Цвајмен
Градски дел во Лојна
Цвајмен
Цвајмен
Грб на Цвајмен
Цвајмен is located in Германија
Цвајмен
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Зале
Град Лојна
Основни податоци
Површина 7 км2
Надм. височина 91 м
Население 323  (31 декември 2006)
 - Густина 46 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SK
Пошт. бр. 06254
Повик. бр. 034638
Координати 51°22′0″N 12°9′0″E / 51.36667° СГШ; 12.15000° ИГД / 51.36667; 12.15000Координати: 51°22′0″N 12°9′0″E / 51.36667° СГШ; 12.15000° ИГД / 51.36667; 12.15000

Цвајмен е село и поранешна општина во округот Зале, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 31 декември 2009 е дел од градот Лојна.