Царево (општина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Општина Царево
Община Царево
Општина Царево во рамките на Бургаската област
Општина Царево во рамките на Бургаската област
ЗемјаБугарија
ОбластБургаска
СедиштеЦарево
Површина
 • Вкупна513,4 км2 (1,982 ми2)
Население (1-2-2011)
 • Вкупно9,291
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Мреж. местоtzarevo.net

Општина Царево (бугарски: Община Царево) — општина во Бургаската област, југозападна Бугарија. Има 13 населени места со вкупно население од 9.291 жители (2011)[1]. Зафаќа површина од 6.810 км2.

Југоисточниот дел од општината се граничи со Турција. Границата ја образува Резовска Река.

Населени места[уреди | уреди извор]

Ова се населените места во општината. Градовите се прикажани со задебелени букви.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Национален статистически институт (2011-04-27). „6.1.1. Население по области, общини, местоживеене и пол – Данни“. Архивирано од изворникот на 2012-11-13. Посетено на 2015-04-08.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]Координати: 42°16′12″ N; 27°44′48″ E / 42.2699° СГШ; 27.7466° ИГД / 42.2699; 27.7466