Хулијан Санчес

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Хулијан Санчез)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Хулијан Санчес Пимиента
Хулијан Санчес на Еускал Бициклета 2007
Лични податоци
Цело имеХулијан Санчес Пимиента
Роден26 февруари 1980 (1980-02-26) (40 г.)
Зафра, Шпанија
Податоци за клубот
Мом. клубКаха Рурал-Сегурос РГА
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспецијалист за искачување
Аматерски клубови
2001
2003
Теки-Галибие
Фаса Бортоло (стажант)
Професионални клубови
2004–2005
2006
2007
2008–2009
2011–
Фаса Бортоло
Комунидад Валенсијана
Релакс-ГАМ
Контентполис-Мурсија
Каха Рурал-Сегурос РГА
Последна промена
10 јануари 2015

Хулијан Санчес Пимиента (шпански: Julián Sánchez Pimienta; р. 26 февруари 1980 во Зафра) — шпански професионален друмски велосипедист, кој вози за професионалната континентална екипа Каха Рурал-Сегурос РГА.

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2006
Вуелта а Мајорка
3. Краен пласман
2. Трофео Поленка
2007
2. Пруеба Вилјафранка де Ордизија
2009
Волта а Каталуња
1. Етапа 4
1. Планински пласман

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • „Достигнувања на 9776“. Cycling Archives.